Nakładem Wydawnictwa Naukowego Katedra ukazała się książka pt. Śmieć w kulturze, pod red. Katarzyny Kulikowskiej i Cezarego Obracht-Prondzyńskiego. Punktem wyjścia dla publikacji tego obszernego tomu była konferencja naukowa pod tym samym tytułem, zorganizowana przez Zakład Antropologii Społecznej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Oddział w Gdańsku – we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku i Instytutem Kultury Miejskiej. Konferencja odbywała się w dniach 18-19 listopada 2013 roku. Zachęcamy do lektury! Czytaj dalej
Archiwa autora: PTL OG
Przedłużenie terminu zgłaszania referatów. Konferencja „Kulturowe analizy patriotyzmu”
15 czerwca upłynął termin nadsyłania zgłoszeń referatów na konferencję „Kulturowe analizy patriotyzmu” organizowaną przez Zakład Antropologii Społecznej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Gdańsku oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku. W związku z tym, że otrzymujemy zapytania o możliwość przedłużenia terminu oraz faktem, że kilka tematów, idei zarysowanych w koncepcji konferencji nie zostało jeszcze podjętych, zdecydowaliśmy się przesunąć termin przyjmowania zgłoszeń do 5 lipca 2014 roku.
Formularz zgłoszeniowy-konferencja Kulturowe analizy patriotyzmu
Kulturowe analizy patriotyzmu
Formularz zgłoszeniowy-konferencja Kulturowe analizy patriotyzmu
Aby być przepełnionym patriotyzmem w sposób rozpoznawalny, trzeba znać patriotyczny dyskurs – to jest sformułowania i stwierdzenia, które konwencjonalnie można zidentyfikować jako „patriotyczne” (M. Billig, Banalny nacjonalizm, Kraków 2008).
Zakład Antropologii Społecznej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Gdańsku oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Kulturowe analizy patriotyzmu.
Zaproszenie na spotkanie międzyoddziałowe
Zapraszamy na naukowo-popularyzatorskie i integracyjne spotkanie łódzkiego, toruńskiego i gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które odbędzie się w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie pod hasłem: My, współcześni ludoznawcy – zainteresowania i problemy, w dniu 25 kwietnia 2014 r. o godzinie 10:00.
Uzupełniając Kolberga: dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub
Od stycznia 2014 roku Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku realizuje projekt badawczy Uzupełniając Kolberga: dokumentacja autentycznych grup kolędniczych Kaszub. Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w 200 rocznicę urodzin Oskara Kolberga – folklorysty, etnografa, muzyka i wnikliwego badacza – utworzył program Kolberg 2014 – Promesa. Dzięki temu wsparciu możliwe będzie przeprowadzenie etnograficznych badań terenowych zmierzających do rejestracji oraz szczegółowego opisania i utrwalenia na różnorodnych nośnikach przebiegu obrzędu kolędowania kaszubskich Gwiżdży.
ALBANIA XII wyprawa : Czerwiec 2014
ALBANIA – po raz kolejny (XII wyprawa) : Czerwiec 2014 ALBAŃCZYCY NA BAŁKANACH (Ich język, pochodzenie, historia, kultura. Tereny zamieszkania – diaspory.)
Konsul Honorowy Republiki Albanii Jarosław Rosochacki, Zarząd Towarzystwa Polsko – Albańskiego oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – zapraszają do wzięcia udziału w wyprawie do Albanii, w dniach 24.05 – 07.06.2014 roku. Głównym celem wyprawy jest poznanie kultury, tradycji, zwyczajów i zabytków z różnych okresów historycznych Albanii.
Fotografie z konferencji „Śmieć w kulturze!”, 18-19.11.2013
Drodzy Państwo, już ponad dwa miesiące upłynęły od konferencji Śmieć w kulturze! Przypominając listopadowe chwile – udostępniamy fotografie z konferencji. Dziękujemy za Państwa udział i obecność. Serdecznie dziękujemy współorganizatorom konferencji, patronom honorowym i medialnym. Szczególne podziękowania kierujemy do wspierających nas wolontariuszy. Dziękujemy również autorkom fotografii: Agnieszce Kierończyk, Aleksandrze Juszczak, Ewie Wieczorek, Paulinie Guz, Zofii Puszcz.
Spotkanie noworoczne Gdańskiego Oddziału PTL
Zarząd Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego zaprasza wszystkich członków na tradycyjne, noworoczne spotkanie, które odbędzie się 20 stycznia 2014 r. w Gdańsku-Oliwie, w Spichlerzu Opackim – Oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19) o godz. 11.00.
Oferta redakcji „Naszego Pomorza”
W imieniu redakcji rocznika Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie „Nasze Pomorze” informujemy o możliwości składania propozycji artykułów do kolejnego (XV) numeru pisma.
Pomorska debata o kulturze – Kultura pomorska 2.0
25 listopada 2013 r. o godz. 17:00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40) odbędzie się piąte, ostatnie spotkanie z cyklu Pomorska debata o kulturze pt. Kultura pomorska 2.0.