Nadzwyczajny Zjazd Etnologów i Antropologów Polskich

23 listopada 2016 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się Nadzwyczajny Zjazd Etnologów i Antropologów Polskich. W imieniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego zapraszamy do udziału w tym spotkaniu. Inicjatorem zorganizowania środowiskowego spotkania jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na apel o włączenie się w organizację Zjazdu odpowiedziało ponad 20 instytucji i organizacji z całej Polski.

Intencją wszystkich organizatorów jest stworzenie forum debaty nad miejscem antropologii w przestrzeni publicznej oraz jej rolą i powinnością w obliczu dyskryminacji, mowy nienawiści i przekłamywania w dyskursie publicznym podstawowych pojęć i zjawisk, którymi od ponad stu lat poświęcone są badania przedstawicieli naszej dyscypliny.

Jako Towarzystwo zabieraliśmy już głos w 2015 roku, kiedy to podczas WZD we Lwowie opublikowane zostało Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w sprawie przejawów ksenofobii i nietolerancji w Polsce.

Podczas spotkania w Poznaniu chcemy jako środowisko ogłosić Manifest etnologów i antropologów polskich przeciwko dyskryminacji, którego treść jest dostępna TUTAJ.

Zachęcamy wszystkich do udziału w tym ważnym wydarzeniu, tym bardziej, że wyrazy poparcia napływają od towarzystw antropologicznych z całego świata, w tym ostatnio ze strony The American Anthropological Association (AAA), które zamieściło specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Osoby zainteresowane uczestniczeniem w Zjeździe prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie Zjazdu.

Na zgłoszenia czekamy do 15 listopada.

Osoby, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście zachęcamy do śledzenia bezpośredniej transmisji, link do niej pojawi się również na stronie wydarzenia.

Bieżące informacje są także na stronie wydarzenia w serwisie społecznościowym Facebook.

źródło: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze

plakat